#1 2006-07-09 19:56:51

m_jay
Użytkownik
Skąd: Kraków
Dołączył: 2004-11-27

Linuxowy mplayer a wyswietlanie ASS

Panuje powszechna opinia iz linuxowy mplayer nie obsluguje efektow ze skryptow ass i wyswietla wszystko jako zwykly tekst. Ja tez tak sadzilem... do dzisiaj. Przed godzina sciagnalem najnowsza wersje mplayera z svn, skompilowalem z obsluga biblioteki libass i to co zobaczylem po uruchomieniu mplayera bylo niewiarygodne - renderowane sa bardzo ladne napisy! I to nie tylko napisy statyczne ale tez karaoke. Sprawdzilem narazie na Samurai Deper Kyo od a-l gdzie cale karaoke jest w softsubie , a takze na wlasnym skrypcie karaoke ktory z nudow zrobilem dla X i dziala to bardzo fajnie, nie tak idealnie jak na windowsie lecz libass caly czas sie rozwija. niedlugo umieszcze tu screeny zeby nie byc goloslownym a takze jakis poradnik albo howto, narazie jestem zbyt podekscytowany zeby cokoliewk inteligetniejszego napisac smile_big.

Ostatnio edytowany przez m_jay (2006-07-09 19:57:38)


WoodenJesus.png

Offline

#2 2006-07-09 20:00:13

gracol
Użytkownik
Skąd: GTW
Dołączył: 2005-06-02

Odp: Linuxowy mplayer a wyswietlanie ASS

Słyszałem, że rozwijają wsparcie dla ass, ale nie wiedziałem, że jest już zdatne do użytku! Dzięki za info, zaraz przetestuję :]

Offline

#3 2006-07-09 20:40:10

m_jay
Użytkownik
Skąd: Kraków
Dołączył: 2004-11-27

Odp: Linuxowy mplayer a wyswietlanie ASS

Podspodem znajduja sie obiecane screeny:

X
1 | 2

Samurai Deeper Kyo
1 | 2 | 3 | 4

.hack roots
1

edit: jesli chodzi wydajnosc to zurzycie procka wzrastalo o okolo 2-5% przy statycznym tekscie w porownaniu do jego braku i okolo 10% przy karaoke sdk. Czuje ze wszystko jest na dobrej droze do wprowadzenia podgladu w edytorach napisow takich jak sabbu (zaraz pisze do autora).

edit2: zaraz lookne na dvd. Wsumie menu dvd i obsluga ass to byly dwie rzeczy ktorych mplayer nie mial, a gdy je posiadzie bedzie ultimate playerem smile_big

Ostatnio edytowany przez m_jay (2006-07-09 20:53:57)


WoodenJesus.png

Offline

#4 2006-07-09 20:48:20

pnat
Użytkownik
Dołączył: 2004-12-13

Odp: Linuxowy mplayer a wyswietlanie ASS

.

Ostatnio edytowany przez pnat (2013-01-14 01:37:53)

Offline

#5 2006-07-09 21:13:18

Suchy
Użytkownik
Skąd: Łódź (GTW)
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Linuxowy mplayer a wyswietlanie ASS

ale z ogonkami widzę masz problemy smile

Co do obsługi ASS to cieszą wreszcie jakieś postępy w tej dziedzinie.
Ciekawe które polecenia obsługuje.

Offline

#6 2006-07-09 21:28:04

m_jay
Użytkownik
Skąd: Kraków
Dołączył: 2004-11-27

Odp: Linuxowy mplayer a wyswietlanie ASS

Suchy napisał:

ale z ogonkami widzę masz problemy smile

Skrypcik pisany za czasow uzytkowania windowsa w cp1250, po przekonwertowaniu na utf8 wszystko chodzi ladnie.

Suchy napisał:

Ciekawe które polecenia obsługuje.

Zapraszam do testowania oczkod.

pnat napisał:

A jak z obsluga menu dvd?

Niezaobserowalem niestety, ale istnieje opcja ze pominalem cos przy configu baka.


WoodenJesus.png

Offline

#7 2006-07-09 22:56:23

Suchy
Użytkownik
Skąd: Łódź (GTW)
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Linuxowy mplayer a wyswietlanie ASS

chętnbie bym, ale już mam tyle roboty, że na testy ni na bank czasu nie styknie

Offline

#8 2006-07-09 23:14:30

gracol
Użytkownik
Skąd: GTW
Dołączył: 2005-06-02

Odp: Linuxowy mplayer a wyswietlanie ASS

Co do polskich ogonków to wystarczy w configu ustawić automatyczne kodowanie na cp i po sprawie.

Offline

#9 2006-07-10 00:55:23

Pinki
Użytkownik
Skąd: Katowice/Drutarnia ;-)
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Linuxowy mplayer a wyswietlanie ASS

Czy obsługa .ass jest też w wersji dla windows? Narazie pobieżnie przejżałem i nic takiego nie znalazłem.

Offline

#10 2006-07-10 01:23:27

Kisiel
Użytkownik
Skąd: Wrocław
Dołączył: 2005-06-24

Odp: Linuxowy mplayer a wyswietlanie ASS

Pinki napisał:

Czy obsługa .ass jest też w wersji dla windows? Narazie pobieżnie przejżałem i nic takiego nie znalazłem.

Chodzi ci o MPlayer czy ogólnie? smile Bo jak ogólnie to MPC od dawna ma zaimplementowaną tę funkcję smile A najnowszego MPlayera sam z chęcią wyprubuję w bliskiej przyszłości. smile


10721827ve.gif

Offline

#11 2006-07-10 07:56:33

m_jay
Użytkownik
Skąd: Kraków
Dołączył: 2004-11-27

Odp: Linuxowy mplayer a wyswietlanie ASS

Jak uruchomic obsluge ass w mplayerze pod linuxem by m_jay

Najpierw musimy pobrac zrodla najnowszej wersji mplayera przy pomocy programu subversion (cos jak cvs tylko podobno lepsze oczkod). W tym celu wykonujemy polcenie:

[cytuj]svn checkout svn://svn.mplayerhq.hu/mplayer/trunk mplayer[/quote]

W katalogu w ktorym aktualnie jestesmy utworzony zostanie katalog mplayer do ktorego sciagniete zostana najnowsze zrodla mplayera. Jest to o tyle wazne ze zmiany w obsludze ass beda zachodzily pewnie dosc czesto a stabilne relasy mplayera wychdza dosc rzadko.

Jesli chcemy uaktualnic nasze zrodla wydajemy polecenie z katalogu w ktorym sie one znajduja (w tym przypadku z katalogu mplayer):

[cytuj]svn update[/quote]

Teraz pora przejsc do wlasciwej kompilacji, odbywa sie ona w sposob identyczny jak zostalo to juz wiele razy opisane, wiec ja wskarze zas tylko kroki konieczne do uruchomienia obslugi ASS.

Skrypt konfiguracyjny wlaczy obsluge ass wtedy gdy znajdzie w systemie pakiety do niej wymagane:

freetype (sprawdzalem na wersjach 2.1.10 i 2.1.9 autorzy polecaja w tym przypadku jak najnowsza)
fontconfig

Jesli wszystko jest ok po wykonaniu ./configure powinnismy wsrod przelatujacych napisow zobaczyc cos takiego:

[cytuj]Checking for freetype >= 2.0.9 ... yes
Checking for fontconfig ... yes
Checking for SSA/ASS support ... yes[/quote]

po skompilowaniu (make) i zainstalowaniu (make install) pora na zobaczeniu ASS w akcji smile_big. Aby ten efekt uzyskac musimy mplayera uruchomic z parametrem -ass

[cytuj]mplayer -ass nazwa_filmu.mkv[/quote]

mozna wybierac napisy znajdujace sie w pliku mkv

[cytuj]mplayer -ass -sid 0 nazwa_filmu.mkv[/quote]

a takze zewnetrzne napisy ass

[cytuj]mplayer -ass -sub sciezka_do_napisow/napisy.ass nazwa_filmu.mkv[/quote]

Nowy sposob renderowania uzywany jest tylko do skryptow ass, do innych napisow uzywany jest stary sposob renderowania.

Zeby nie trzeba bylo za kazdym razem umieszczac parametru -ass mozna w konfigu umiesicic wpis wlaczajacy obsluge ass. Do pliku ~/.mplayer/config dopisujemy wiersz:

[cytuj]ass=on[/quote]

ASS mozna rowniez uzywac razem gmplayerem, ale w mojim przypadku dzialalo to gorzej (w mojim skrypcie napisy sie przesuwaly ale karaoke juz niedzialalo).

autor: m_jay
mail: m_jay@poczta.onet.pl

Zaraz sprawdze obsluge menudvd bo wczesniej brakowalo mi biblioteki libdvdnav smile_big. Zlookam jeszcze czy sa jakies windowsowe kompilacje mplayera ze wsparciem dla ass, jesli nie sprobuje skompiloawac samemu  zeby windowsiarze tez mogli sobie zobaczyc jak to jest smile_big.

A tak wogole prosze wytykac wszystkie bledy i niejasnosci z tego opisu oczkod.

EDIT1: Hmm otrzymalem odpowiedz na moj list do autora sabbu

[cytuj]Hi,

    Unfortunately video support under linux (or windows for that matter)
was never working properly.
Also I no longer have time/interest for working on sabbu.[/quote]

Niestety wynika z tego ze jesli ktos za ten projekt sie nie wezmie to szybko dobrego edytora na linuxa nie otrzymamy :/.

EDIT2: Po kilku godzinnym boju z dvdmenu (patchowanie dzisiejszego svn'a - kompilacja sie wywalala, kompilacja spatchowanego mplayera z 14.06 dostarczonego przez autora patchy rowniez nieudana) zwatpilem i poczekam az patche beda stabilne na tyle ze znajda sie w svn smile_big. Jak sie komus chce to niech sie bawi uzwyalem gcc 4.1.1.

Ostatnio edytowany przez m_jay (2006-07-10 11:08:43)


WoodenJesus.png

Offline

#12 2006-07-10 11:20:03

Pinki
Użytkownik
Skąd: Katowice/Drutarnia ;-)
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Linuxowy mplayer a wyswietlanie ASS

Kisiel napisał:

Chodzi ci o MPlayer czy ogólnie? smile

Chodzi mi o MPlayera pod Windows.

Offline

#13 2006-07-10 11:30:54

gracol
Użytkownik
Skąd: GTW
Dołączył: 2005-06-02

Odp: Linuxowy mplayer a wyswietlanie ASS

Hmmmm Słyszałem, że sabbu jest już niewspierane, ale chodziły też plotki, że projekt ma być reaktywowany. Hehe, nie wpadłem na to, żeby po prostu napisać do autora pytanie ;] Dzięki za info m_jay :]

Offline

#14 2006-07-10 13:01:19

m_jay
Użytkownik
Skąd: Kraków
Dołączył: 2004-11-27

Odp: Linuxowy mplayer a wyswietlanie ASS

Teraz zrobie offtopa we wlasnym temacie smile_big

Avisynth 3 wyjdzie rowniez na liuxa i bedzie uzywla gstreamera. Przynajmniej tyle ustalilem po pobieznym przeanalizowaniu tego watku jezor.

Strona Projektu

Sredniowiecze linuxa jako platformy fansubersko-multimedialnej odejdzie w niepamiec i nadejdzie renesans. Wraz z pojawieniem sie bardziej stabilnych wersji Avisyntha3 autorzy aegisub'a nie beda mieli powodu by nie zrobic portu linuxowego o pelnej funkcjonalnosci wersji windowsowej, wiec pozostaje tylko czekac na rozwoj wydarzen smile_big.

EDIT: wlasnie ustalilem ze aegisub jest juz sportowany na linuxa smile_big. Do dekodowania audio i obrazu uzywa libavcodec. Wlasnie probuje skompilowac werske z svn, jeli mi sie to nie uda zapytam sie o jakies binarki na IRCu.

Ostatnio edytowany przez m_jay (2006-07-10 22:00:19)


WoodenJesus.png

Offline

#15 2006-07-11 09:02:53

m_jay
Użytkownik
Skąd: Kraków
Dołączył: 2004-11-27

Odp: Linuxowy mplayer a wyswietlanie ASS

Pora odswiezyc temat.

Wczoraj wieczorem udalo mi sie skompilowac aegisub pod linuxem. Jednak nadmierna stabilnoscia to on nie grzeszyl oczkod. W tej chwili ma problemy z otwieraniem wideo, przy probie odtwarzania takowego slyszymy kilkukrotnie szybsza sciezke dzwiekowa z filmu, 0 obrazu i okienko "fatal error". Za to zabawa z dzwiekiem dziala calkiem przyzwojicie w czasie krotkich testow aegisub nie wywalil sie ani razu. Podgladu napisow (asa) nie moglem stestowac z racji problemow z wideo baka.
   

Suchy napisał:

chętnbie bym, ale już mam tyle roboty, że na testy ni na bank czasu nie styknie

Przypadkiem znalazlem tabelke przedstawiajaca porownanie mozliwosci poszczegolnych systemow renderowania (troche sie tego namnozylo smile_big), moze sie przydac jezor.

Ostatnio edytowany przez m_jay (2006-07-11 17:32:59)


WoodenJesus.png

Offline

#16 2006-07-11 10:21:01

gracol
Użytkownik
Skąd: GTW
Dołączył: 2005-06-02

Odp: Linuxowy mplayer a wyswietlanie ASS

Gdyby Aegi był dostępny na linucha to Winshit pozostałby tylko praktycznie dla business inteligence. :]

Offline

#17 2006-07-11 10:24:15

pomyk
Użytkownik
Skąd: Gdynia (Anime-People)
Dołączył: 2006-06-23

Odp: Linuxowy mplayer a wyswietlanie ASS

Niedlugo chyba bedzie.

Offline

#18 2006-07-11 11:00:26

m_jay
Użytkownik
Skąd: Kraków
Dołączył: 2004-11-27

Odp: Linuxowy mplayer a wyswietlanie ASS

Zrobilem pare screenow:

audio | audio + karaoke | video + audio (brak vyjscia wideo) | video (po nacisnieciu play sie wywali smile)

Jesli ktos chce stestowac aegisuba pod linuxm to zrobilem binarke, moze nawet zadziala smile_big.

aegisub-20060711-i686

W tej chwili dziala napewno sprawniej od linuxowego sabbu (wiecej obslugiwanych kodowan i formatow dzwieku).

Ostatnio edytowany przez m_jay (2006-07-11 11:08:59)


WoodenJesus.png

Offline

#19 2006-07-11 11:06:49

Suchy
Użytkownik
Skąd: Łódź (GTW)
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Linuxowy mplayer a wyswietlanie ASS

ano.. ale sprawa kodowania i obróbki wideo nadal jest lepiej dopracowana dla Win.
Mimo to systemy oparte na inuxie to dobre OSy na pewno warte uwagi.

Offline

#20 2006-07-11 17:34:04

m_jay
Użytkownik
Skąd: Kraków
Dołączył: 2004-11-27

Odp: Linuxowy mplayer a wyswietlanie ASS

Poprawilem link do zestawienia rendererow, dzieki za info ard oczkod.


WoodenJesus.png

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024