#1 2008-07-15 02:00:54

faucolt
Zbanowany
Dołączył: 2007-02-15

Format napisów

Witam. Postanowiłem tutaj napisać tego posta żeby zwyczajnie wyrazić własną opinie na temat niegdyś używanych formatów i dzisiejszych. Nie rozumiem co skłania ludzi, żeby tłumaczyć do formatu ASS. Są zwolennicy tego formatu i głównymi zaletami jego są jak to piszą osoby, które go używają:

- ustalanie pozycji napisów
- możliwość dodania własnego stylu (czcionek, kolorów, cieni, itd.)

Są również anty-zwolennicy tego formatu (m.in. ja). Uważam po prostu, że jak można odgórnie narzucać człowiekowi jak ma wyglądać tłumaczenie, gdzie ma się ono znajdować... Te rzeczy powinien sobie sam ustawiać ten co je docelowo czyta. Dlatego uważam, że tłumaczenie powinno się składać wyłącznie z tego, z czego powinno się składać - czyli czas i treść, nic poza tym i takie tłumaczenia zasługują zdecydowanie na profesjonalne wykonanie. A dodawanie pozycji, kolorków, czcionek to przecież jest dziecinada. Dodatkowo używanie formatu ASS jest uciążliwe, ponieważ trzeba zainstalować dodatkowe śmieci (tak, mam na myśli DirectVobSub), co często powoduje zbędne problemy i pojawianie się wątków w sieci w stylu: "jak odtworzyć ass", "nie działają mi napisy... pomocy!111" i inne podobne. To jeszcze nie wszystko... Czasami człowiek lubi sobie obejrzeć jakieś anime na większym ekranie, a co za tym idzie najłatwiej jest nagrać konkretny produkt na dvd i włożyć ją do odtwarzacza naciskając play na pilocie. No, ale problem - napisy. Przecież nie będę oglądał bez napisów. Do tej pory nie widziałem, żeby jakikolwiek odtwarzacz poprawnie i bezproblemowo radził sobie z formatem ASS.

Ja rozumiem, że jest to tylko bezsensowne gdybanie od rzeczy, ale zlitujcie się czasem nad tą garstką ludzi, którzy są pedantami, dziwolągami, przestarzałymi ludźmi (nie wiem jak to nazwać) i przynajmniej dorzućcie gratis zwyczajne tłumaczenie tekstowe bez waszych czcionek i innych stylów. Zrobicie dobry uczynek, to zmniejszy się liczba durnych postów zarówno tutaj na forum jak i wszędzie indziej.

Jestem pewien, że znajdzie się wielu zwolenników tego o czym tutaj napisałem, a wrogów jeszcze więcej. Widzę często głupie dopiski 'zajebistych ludzi' w tematach, gdzie jakiś człowiek zwyczajnie zapytał o to jak może zamienić ass na txt: "nie wiem po co zamieniać na przestarzały format no ale ok" Co jest kurwa ok? To, że powstał ten temat świadczy, o tym, że coś jest nie tak. Gdy dalej uważasz, że ASS jest super, nowoczesny, itd to w porządku. Ja nie mam nic przeciwko żebyś go dalej używał, ale popatrz na ten dziwny wywód wyżej i się zastanów.

Oczywiście doskonale wiem o zaletach jakie posiada omawiany przeze mnie format, ale nie powiedziałem o nich umyślnie, bo chciałem tylko opisać te wymienione wyżej dla niektórych zalety, a dla niektórych wady.

Tak jeszcze z innej beczki - zgadnijcie z czym mi się skojarzył format ASS, gdy pierwszy raz miałem z nim do czynienia? :)

Z góry przepraszam za wszelkie przekleństwa i pozdrawiam,
faucolt

Offline

#2 2008-07-15 02:16:06

Gizmo100
Użytkownik
Skąd: Otwock koło W-Wa
Dołączył: 2005-09-04

Odp: Format napisów

dodawanie pozycji, kolorków, czcionek to przecież jest dziecinada. Dodatkowo używanie formatu ASS jest uciążliwe, ponieważ trzeba zainstalować dodatkowe śmieci (tak, mam na myśli DirectVobSub)

A w cale ze nie, wystarczy CCCP i MPC i Ass chodzi bez większych problemów, aco do dziecinady to czy aby nie przesadzasz ?...

Jest zbyt pozno zebym myslal co by tu napisac, jutro wstane i zastanawie sie co ma ASS czego nie ma txt

Offline

#3 2008-07-15 02:19:38

zmora150
Zbanowany
Dołączył: 2007-01-15

Odp: Format napisów

To jak chcesz prze konwertować ass do srt i nie znasz angielskiego ściągnij sobie Aegisuba spolszczonego link masz tu http://animan.boo.pl/viewtopic.php?t=189 i więcej nie truj oczkod A tu jeszcze link do tego jak najlepiej zrobić by SubEdit wszystko odpalił jak należy oczkod http://animan.boo.pl/viewtopic.php?t=129

Ostatnio edytowany przez zmora150 (2008-07-15 02:22:45)

Offline

#4 2008-07-15 02:51:42

KKnD
Zbanowany
Skąd: Dystrykt Wschodni <=> D.G.
Dołączył: 2008-04-11

Odp: Format napisów

ASS = dupa, jakieś mutanty to wymyśliły w czasie wstecznej evolicji!
Wiem, wiem ass jest na topie, bo nowe
Co jest lepsze, nowe czy ulepszane?
Chyba wiadomo że jeśli coś jest dobre i sprawdzone, i ciągle ulepszane +bagaż lat
(względne pojęcie)

Siedzi 2 informatyków.

1 Mówi do drugiego:
-Ej, my tu ciągle gadamy, wiec może coś o dupach
2. ....

1. ....
2. Ej moja karta graficzna jest do dupy!

Wracając ass jest z dupy, o czym świadczy jego nazwa
Aegi-Sub+Sub-Edit+CCCP to jest podstawowe wyposażenie leachera/(psełdo)/(fan)-subbera xD
1 do konwertowania,
2 do zabawy napisami i zabawy tum co wyjdzie,
3 do kodeków xD

Oczywiście są ludzie którzy twierdza że tylko napisy SKRYPTOWE są Rulez,
A TEKSTOWE to przestarzałe.

Jak tak myślą to pewnie jadą na Viscie + jakiś wypasionych odwarzaczach (programach) które mają zintegrowane kodeki i myślą że są super;
Bo są trendy, cool, spontan, O.K., itp.

A jakoś nawet w Viscie jest notepad.exe (notatnik)
Zadziwiające? A bo stare jest lepsze jak wino.
Sprawdzone i nie psuje się w miarę upływu czasu.

Temat wałkowany wiele razy!
I zawsze ktoś zakłada nowy
I jebać to że tłumacze są twórcami (bogami?!) własnych subów
My mamy możliwość ich edycji (należy z tego korzystać, tylko jak sie tym dzielić?)
Bo nie widzę jakoś innego strajku """""""""""""leniwych tłumaczy"""""""""""""""""""""
[(dałem tyle razy "." abyście wiedzieli że szanuje wasze Hobby)]
tzn. nie chce IM się dołączać mDVD.txt TMP.txt itp.
A jak już dadzą to nie mają czasu dać FPS

Zupełnie jak w MediaMarkt,
gdy weszły LCD to w CRT pogarszano obraz ile wlezie aby uzmysłowić jakie to stare jest BE, jak Cyklon B

Ostatnio edytowany przez KKnD (2008-07-15 03:05:46)


fontani32678yp1.gif

Offline

#5 2008-07-15 03:17:43

manti
Zbanowany
Skąd: Mikołów
Dołączył: 2006-05-25

Odp: Format napisów

BRAWO Faucolt, wpełni popieram...

Offline

#6 2008-07-15 03:24:31

faucolt
Zbanowany
Dołączył: 2007-02-15

Odp: Format napisów

Spróbuję kilka rzeczy wyprostować, bo widzę, że już 3 posty się pojawiły mimo późnej godziny. Tak więc:

Postem tym tylko i wyłącznie wyraziłem własną opinię na ten temat i nie ma on w żadnym wypadku zmuszać nikogo do pisania od teraz w np. mDVD.

#Gizmo100
Czy aby CCCP to nie przypadkiem zestaw śmieci, który zawiera m.in. VobSuba? smile
Wcale nie uważam, żebym przesadzał tylko po części stwierdzam kilka faktów i używam takich sformułowań jak 'dziecinada' żeby miało lepszy wydźwięk podczas czytania. jezor

# zmora150
Wybacz, ale czy ten temat to naprawde jest zapytaniem o to: "Jak przekonwertować .ass do .srt?". Nie wydaje mi się. Otóż zmartwię Cię - znam angielski. Znam również wiele metod konwertowania formatów i Aegisuba też znam, ale tu chodzi o całkiem coś innego. Zwyczajnie nie załapałeś.

#KKnD
Takich odpowiedzi oczekuję. smile

Offline

#7 2008-07-15 03:44:08

zmora150
Zbanowany
Dołączył: 2007-01-15

Odp: Format napisów

Załapałem oczkod A odpowiedzi takich jak KKnD oczekujesz ponieważ tak samo myślisz smile_big
A jak znasz wszystko co potrzeba to po co zakładasz takie tematy ??
Co do Fps to ja zazwyczaj jak nie jest napisane testuje po kolei, 2 minuty dłużej i nie narzekam ziew

A tu jak z fps się zabawić inaczej jak nie jest napisane http://animan.boo.pl/viewtopic.php?p=831

Ostatnio edytowany przez zmora150 (2008-07-15 03:48:17)

Offline

#8 2008-07-15 04:31:37

faucolt
Zbanowany
Dołączył: 2007-02-15

Odp: Format napisów

zmora150 napisał:

A jak znasz wszystko co potrzeba to po co zakładasz takie tematy ??

Dyskusja, opinie innych - od tego jest też forum, prawda?

Offline

#9 2008-07-15 04:39:54

zmora150
Zbanowany
Dołączył: 2007-01-15

Odp: Format napisów

To opinie już miałeś w 20 (chyba jak nie więcej) tematach tego typu.

Offline

#10 2008-07-15 06:32:20

Nighthanter
Użytkownik
Dołączył: 2007-03-04

Odp: Format napisów

Jezu. Jak już napisał zmora150, wałkowane to na forum było już nie raz, chyba średnio raz na miesiąc ktoś zakłada taki temat. Choćby i ostatni Bo MicroDVD mi się nie podoba... .

faucolt napisał:

Widzę często głupie dopiski 'zajebistych ludzi' w tematach, gdzie jakiś człowiek zwyczajnie zapytał o to jak może zamienić ass na txt: "nie wiem po co zamieniać na przestarzały format no ale ok" Co jest kurwa ok?

Po pierwsze, przeważnie to ci "zajebiści ludzie" jak ty to ująłeś tłumaczą, w przeciwieństwie do was. Ja przepraszam, ale czy ktoś nam za to płaci? Wam to czasami powiedzieć nawet zwykłe dziękuje szkoda, a wymagacie jakby nie wiem co. A ja bym chciał suby w innym formacie (pewnie w TMP jeszcze mi powiesz), a ja to bym chciała synchro do innnej wersji bo ściągnęłam plik innej grupy (to trza było ściągnąć prawidłowy jak nie umiesz sobie napisów zsynchronizować). Naprawdę, nic tylko wymagania. Chcesz żebym dawał suby w innym formacie? Chcesz żebym dodawał synchro do innych grup? To może ja podam numer konta i jak przelejesz kasę to zrobię, co ty na taki układ? Nie wiem jak inni tłumacze, ja suby robię dla siebie, a na ANSI umieszczam, bo może ktoś będzie chciał z nich skożystać, ale czasami zamiast dziękuję, słyszy się tylko jęki i narzekania, rany co jest z wami?

Co do twojego zdania

To, że powstał ten temat świadczy, o tym, że coś jest nie tak.

Tutaj całkowicie się zgadzam, coś jest nie tak, ale z wami. I wiesz o czym świadczy ten temat? O tym, że ludzie zamiast nauczyć się formatów, poznać ASS, tak że później bez problemu umiały by edytować takie suby, a w razie potrzeby przekonwertować je na inny format, to zamiast włożyć trochę własnego wysiłku, wolą zrzucić to na tłumacza, no bo skoro już tyle zrobił, to może zrobić jeszcze to. No weźcie się wreszcie za siebie i sami coś zróbcie, a takie tematy staną się rzadkością.

Przepraszam, że tak ostro, no ale ktoś wam chyba musi powiedzieć jak sprawa wygląda, bo za bardzo zapatrzeni w siebie jesteście. Wy po prostu uważacie, że my to robimy dla was i tu leży cały problem, bo źle myślicie.

Ostatnio edytowany przez Nighthanter (2008-07-15 06:52:59)

Offline

#11 2008-07-15 10:50:21

Suchy
Użytkownik
Skąd: Łódź (GTW)
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Format napisów

Boże!!! Widzisz i nie grzmisz?

Heh... ile razy będziecie wracać do wątku "ASS fuj, bo go nie znam, bo jestem leniwy, bo jestem niereformowalny, bo chcę"

Zamykam. A po jakimś czasie wywalę.
Poszukajcie se starych wątków i tam kontynuujcie, a nie dublujecie tematy.

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024