#1 2008-07-07 21:23:21

Revan
Użytkownik
Skąd: Lublin
Dołączył: 2007-12-01

Kolorowanie i ustawianie napisów w Aegisub

No więc mam dwa pytanka odnośnie robienia napisów w Aegisub. Byłbym wdzięczny gdyby ktoś mi na nie odpowiedział (w miarę przejrzysty sposób)
1. Jak pokolorować wszystkie napisy? Normalnie jak wstawię tekst mam kolorem szarym. Wchodzę w styles manager, grzebię w default ustawiając kolory, zmieniając czcionkę i kolorki. Zatwierdzam i ... napisy wcale się nie wyświetlają. Jedyne co mi wyszlo z kolorowania to branie każdej linijki z osobna i ustawianie primary color, outline itp itd. No więc jak to ustawić i zastosować do wielu linijek na raz.

2. Jak ustawić napisy w odpowiednim miejscu? Gdy włączam video to mogę sobie kliknąć, ale to się zastosuje tylko do 1 linijki, a jak zrobić żeby zastosowało się do całego bloku tekstu?

PS> Jeśli nie ten dział to sorki, dzieki za odpowiedzi (jesli takowe będą).

Offline

#2 2008-07-07 21:59:46

Suchy
Użytkownik
Skąd: Łódź (GTW)
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Kolorowanie i ustawianie napisów w Aegisub

Warto też zainstalować najnowszą wersję Aegi (nie napisałes jaką masz).
Jesteś pewny, że zmieniasz ten default co trzeba?
Jesteś pewny, że napisy mają przypisany ten styl co trzeba?

P.S.
Przeczytaj sobie powoli i uważnie Podręcznik Fansubbera. Wtedy będziesz wiedział jak m.in. operować stylami.

Offline

#3 2008-07-07 22:39:50

Revan
Użytkownik
Skąd: Lublin
Dołączył: 2007-12-01

Odp: Kolorowanie i ustawianie napisów w Aegisub

Mam wersję 1.10 - kawał czasu temu już ściągałem. Trochę już sobie poradziłem metodą prób i błędów.
Co do stylów to nie umiem ich przypisywać więc muszę sobie radzić inaczej. Dalej nie wiem jak ustawiać wybraną ilość wersów w odpowiednim miejscu i dalej nie wiem jak pokolorować wybraną ilość wersów.

Jeśli chodzi o poradnik fansubbera to ciężko mi się było dokopać czegoś co by mi nieco objaśniło te zagadnienia.

Offline

#4 2008-07-07 22:46:23

Suchy
Użytkownik
Skąd: Łódź (GTW)
Dołączył: przed 2004-07-25

Odp: Kolorowanie i ustawianie napisów w Aegisub

Więc na to już nic Ci nie poradzę, bo tam na prawdę jest napisane co to są style co to są tagi i kiedy jakie dają efekty.
Aegi sobie zaktualizuj, bo masz mocno nieaktualne.

Offline

#5 2008-07-07 23:44:41

Revan
Użytkownik
Skąd: Lublin
Dołączył: 2007-12-01

Odp: Kolorowanie i ustawianie napisów w Aegisub

Suchy, a mógłbyś mi zarzucić linkiem gdzie to jest objaśnione? Może po prostu coś przeoczyłem.

Aegi zaktualizuję jak skończę suby ;]

Offline

#6 2008-07-08 09:36:18

Nighthanter
Użytkownik
Dołączył: 2007-03-04

Odp: Kolorowanie i ustawianie napisów w Aegisub

Aktualizować? A po co? Ja ciągle robię na 1.10. Z wersji 2.1 korzystam tylko jak trzeba coś narysować w ASS. Co do ustawienia jakiejś grupy napisów w określonym miejscu (np. jak jest jakaś rozmowa w tle) to stwórz osobny styl dla tej rozmowy i w nim ustaw połorzenie napisów (zmieniając odpowiednio parametry w Margins lub w Alignment), wtedy wszystkie linijki z danym stylem będą w określonym miejscu. Jak chcesz to zrobić dokładniej to możesz przed każdą linijką umieścić jakiś szczególny znak, a następnie skorzystać z funkcji Replace (w ten sposób można modyfikować nawet złorzone karaoke, bez potrzeby zmieniania samego skryptu lua i tworzenia karaoke od nowa). Nie wiem co ty tam grzebiesz, że ci się kolory nie chcą zmieniać. Jedyne co mi przychodzi do głowy to to, co już suchy napisał, grzebiesz w jednym stylu, a na podglądzie masz zupełnie inny i dlatego może ci się wydawać, że nic się nie zmienia.

Masz tu screena. Czerowna strzałka wskazuje miejsce, gdzie zmieniasz styl danej linijki. U mnie jest zaznaczona tylko jedna, ale możesz zaznaczyć kilka, lub cały tekst (mam nadzieję że wiesz jak to się robi).
[URL=http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d93240a40239e3a1.html]d93240a40239e3a1m.jpg[/URL]

Jeżeli mimo wszystko style się nie zmieniają, to znaczy, że coś masz skopane. Odinstaluj Aegi i zainstaluj raz jeszcze. A jeżeli nadal nie wiesz, jak się zmienia style, to lepiej daruj sobie ASS, bo zmiana styli to podstawy. Eee, co ja mówię, to nawet podstawy podstaw nie są. Zmiana styli w Aegi to jak włączenie kursywy w WORD.

Ostatnio edytowany przez Nighthanter (2008-07-08 09:44:26)

Offline

#7 2008-07-08 09:57:38

ziom6270
Użytkownik
Dołączył: 2007-04-21

Odp: Kolorowanie i ustawianie napisów w Aegisub

W zasadzie nie ma nic do tłumaczenia.
Jako że kożystam z obu wersji, pozwoliłem je sobie upnąć, v1 jest wraz ze spolszczeniem oczkod    v1     v2

No to jedziemy (tutaj screeny na v1):
1amenaderstylwch8.gif
jak widać tym przechodzimy do dalszych działań, by pobawić się ze stylami, czcionkami itp, tym co Cię interesuje.

Następnie:
1bmenaderstylwwewntrzfw7.gif
tu raczej tłumaczenie się nie przyda.

Dalej:
1cnextpc2.gif
jak widać, wszystko czarne na białym. Wyrównanie czyli płożenia napisów.

I kolejny (tutaj screen na v2):
2v2jq0.gif
tak samo jak w v1, zmienia się tylko kilka ustawień i dochodzi widok, pokazuje jaki styl tworzymy.

I jeszcze zmiana stylów, dokonuje się jej w tym okienku, przednio tworząc styl, dodając go do naszych subków i ostatecznie zaznaczając linijki, którym chcemy przydzielić ten/te style/style:
wybrstylwjv4.gif

Jeśli interesuje Cię pozycjonowanie tekstu to masz tam do wyboru 9 opcji, lecz jeśli chcesz umieścić napisy w całkiem innym miejscu to musisz zrobić to ręcznie, i jeśli chodzi ci by były one pozycjonowane tak jak chciałeś w tym "innym", wyznaczonym przez Ciebie miejscu to ja Ci niestety nie poradzę, bo nie potrafię, jako że nie było mi to potrzebne.

~Nighthanter troszkę mnie uprzedziłeś. ;p

Offline

#8 2008-07-08 12:57:39

Revan
Użytkownik
Skąd: Lublin
Dołączył: 2007-12-01

Odp: Kolorowanie i ustawianie napisów w Aegisub

Dzięki, chyba już wiem o co chodzi jezor

Jeśli ktoś jest ciekaw wyników mojej pracy, to właśnie wstawiłem napisy do Zero no Tsukaima: Princess no Rondo. Niestety nie byłem pierwszy, ale bardziej jestem ciekaw opinii użytkowników co do mojej pracy.

Ostatnio edytowany przez Revan (2008-07-08 14:45:50)

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024