#21 2007-11-24 19:50:24

ichini11
Użytkownik
Dołączył: 2007-09-11

Odp: Zwroty grzecznościowe w napisach.

A więc, żeby nie było wątpliwości napisałem do poradni językowej Uniwersytetu Jagiellońskiego smile. Zdziwiłem się, gdy po kilkunastu minutach dostałem odpowiedź smile_big. Oto pełne pytanie i odpowiedź na nie:

"Zadane pytanie:

Witam, chciałbym spytać, czy zwroty typu "Wasza Wysokość", "Jej Książęca Mość" w napisach filmowych powinno pisać się z dużej, czy też z małej litery? Wyczytałem, że zaimki osobowe powinno się pisać zawsze z małej litery, jednak tutaj chyba sprawa wygląda nieco inaczej... Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Odpowiedź:

Niekoniecznie wielkimi literami.
Prof.dr hab. Miroslaw Skarżyński"

Mnie taka odpowiedź nie dziwi, będę pisał zawsze z małej smile.

Sprawa rozwiązana. Dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Ostatnio edytowany przez ichini11 (2007-11-24 19:55:05)

Offline

#22 2007-11-24 19:58:07

Roni1001
Użytkownik
Dołączył: 2006-08-25

Odp: Zwroty grzecznościowe w napisach.

Huh, to się dopiero nazywa 'przyłożenie' do sprawy oczkod Podziwiam Cię ;]

Offline

#23 2007-11-24 20:26:29

Obiwanshinobi
Użytkownik
Dołączył: 2005-11-05

Odp: Zwroty grzecznościowe w napisach.

ichini11 napisał:

A więc, żeby nie było wątpliwości napisałem do poradni językowej Uniwersytetu Jagiellońskiego smile.

Trza było napisać do poradni urologicznej OSK we Wrocławiu. Ew. do poradni endokrynologiczno-diabetologicznej.

Offline

#24 2007-11-24 20:29:03

Shinma86
Użytkownik
Skąd: Poland, England
Dołączył: 2007-04-09

Odp: Zwroty grzecznościowe w napisach.

Obiwanshinobi napisał:
ichini11 napisał:

A więc, żeby nie było wątpliwości napisałem do poradni językowej Uniwersytetu Jagiellońskiego smile.

Trza było napisać do poradni urologicznej OSK we Wrocławiu. Ew. do poradni endokrynologiczno-diabetologicznej.

hehe

BTW, ten prof.dr hab. Skarżyński, który Ci odpisał, to ten sam, którego wymieniłeś na pierwszej stronie. To dla Ciebie jakiś wielki autorytet, czy też mam to brać za dzieło przypadku? A może coś jeszcze innego[brakslow]

Nie mniej dobrze, że masz opinię eksperta, człowieka z odpowiednim papierkiem potwierdzającym jego wiedzę. Przynajmniej rozwiałeś wątpliwości. Udanej pracy z tworzeniem subów!:P

Ostatnio edytowany przez Shinma86 (2007-11-24 20:31:07)

Offline

#25 2007-11-24 20:38:25

ichini11
Użytkownik
Dołączył: 2007-09-11

Odp: Zwroty grzecznościowe w napisach.

[cytuj=Shinma86]BTW, ten prof.dr hab. Skarżyński, który Ci odpisał, to ten sam, którego wymieniłeś na pierwszej stronie. To dla Ciebie jakiś wielki autorytet, czy też mam to brać za dzieło przypadku? A może coś jeszcze innego[/quote]

Po prostu na stronie, na której znalazłem odpowiedź na pierwsze pytanie był podany jego e-mail oczkod.

Offline

#26 2007-12-01 21:26:24

Zjadacz
Użytkownik
Skąd: Głogów
Dołączył: 2006-04-10

Odp: Zwroty grzecznościowe w napisach.

Ja tak tylko całkowicie nawiasem, poza dyskusją smile

Znalazłem ten temat przypadkowo i widzę, że pojawiło się w nim nazwisko pana Skarżyńskiego. Chciałem tylko powiedzieć, że dla mnie nie jest on żadnym językowym autorytetem. Miałem ostatnio całkiem ciekawą dyskusję z Cainem na temat jednego przecinka. Oboje skończyliśmy ją, nie przekonując jeden drugiego do swojej racji. Nazajutrz postanowiłem wysłać zapytanie o ten przecinek do dwóch poradni językowych - uniwersytetów Jagiellońskiego i Warszawskiego. O ile w tej drugiej pani Dorota Kopczyńska odpowiedziała mi kulturalnie jak człowiek, rozwiewając przy tym moje wątpliwości, o tyle pan prof. dr hab. odpowiedział mi jak zwykły prostak, samemu przy tym nie zachowując zasad polskiej pisowni. Nic mi przy tym nie wytłumaczył, a tylko pojechał po mnie za moje pytanie. Jak mam takich profesorów o rady pytać, to już wolę bykami walić.

Żeby jednak nie było całkiem offtopowo: wku**ia mnie niesamowicie, jak ludzie wszędzie piszą "Ciebie", "Tobie" itp. Takie rzeczy, poza listami, piszemy z małej (formalne maile uznaję za listy). Tak samo, jako korektor, często muszę poprawiać "Cesarzy", "Królów", "Panów".

Ostatnio edytowany przez Zjadacz (2007-12-01 23:23:31)


"Skazany na zajebistość"

Offline

Stopka forum

© Animesub.info 2024